جمعه , ۴ خرداد ۱۳۹۷
دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر 3میلیون و پانصد هزار فارغ‌التحصیل دارد چاپ نامه الکترونیک
سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۵۳
رييس دانشگاه آزاد اسلامی درحاشيه ديدار بانمايندگان مجلس ضمن تشريح سرانجام پروند واحد آكسفورد دانشگاه آزاد ، گفت: مجوز 1538 رشته تحصیلی بدون مجوز دانشگاه اخذ شد.
به گزارش سرويس دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، فرهاد دانشجو در حاشيه حضور در مجلس شورای اسلامی و در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس جدید هستند و کار خود را تازه شروع کرده‌اند، بر خودم واجب دانستم که به مجلس بیایم تا هم به رئیس این کمیسیون و هم سایر اعضا تبریک بگویم و اعلام کنم که از نظر فکری و علمی به کمک اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیازمندم
.

وی افزود: امیدواریم که بتوانیم با یک رابطه خوب و دوستانه با مجموعه کمیسیون آموزش مجلس از نقطه‌نظرات آنان استفاده شایسته‌ای کنیم.

سرانجام تخفيف شهريه در دانشگاه آزاد
دانشجو به بحث منابع مالی جدید در دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: همانطور که در روزهای اول عنوان کردم تمام هزینه‌های دانشگاه آزاد از طریق شهریه‌ها تأمین می‌شود و ایجاد منابع جدید برای ما بسیار حائز اهمیت است.
وی افزود: منابع جدید مالی می‌تواند شامل ارتباط با صنعت یا انجام دوره‌های آموزشی باشد، استفاده از ارزش افزوده و گردش پولی هم می‌تواند برای ما مؤثر باشد که یکی از راهکارهای آن بانک و بیمه است در هر صورت هدف ما ایجاد منابع مالی جدید است که در انتهای سال دوم و ابتدای سال سوم فعالیت آن به نتیجه و بهره‌برداری می‌رسد و امیدواریم که با عملی شدن این قضیه بتوانیم تا 20درصد کاهش شهریه داشته باشیم.
دانشجو خاطرنشان کرد: در دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته 20درصد تخفیف را همین امسال اعمال می‌کنیم و خبر خوب در مورد دوره دکترا هم شش، هفت ماه دیگر داده می‌شود.
رئیس دانشگاه آزاد گفت: در طول چهار ماهی که ریاست دانشگاه آزاد را بر عهده داشتم کارهای خوبی انجام دادم؛ از جمله اقداماتی که انجام دادیم تمرکززدایی در دانشگاه آزاد بود؛ همچنین مسئله نظارت و ارزیابی به طور جدی در واحدهای دانشگاهی صورت می‌گیرد و شورای گسترش مربوط به دانشگاه آزاد هم فعال شده است. كه طي آن 1538 رشته تحصیلی که قبلاً در دانشگاه مجوز نداشت مجوز دار شد.
وي اضافه کرد: در حال حاضر چند واحد علوم تحقیقات در دانشگاه آزاد افتتاح شده و تصمیماتی در خصوص فعالیت‌های آنها نیز اتخاذ شده است.

مشکل مجوز واحد آکسفورد بزودی حل می‌شود
دانشجو در خصوص واحد آکسفورد دانشگاه آزاد هم اظهار داشت: دولت انگلیس اشتباه بزرگی کرده و مسائل سیاسی را با مسائل آکادمیک درآمیخته است، دولت انگلیس به دلیل تحریم‌هایی که صورت گرفته اعلام کرد که باید حساب مالی واحد آکسفورد خالی شود و یا اینکه حساب را مسدود می‌کنند و بنابراين وقتی که حسابی نباشد امکان پرداخت حقوق به کارمندان نخواهد بود و دانشگاه فعالیتی نخواهد داشت.
وی ادامه داد: بر همین اساس بود که معاون پارلمانی وقت دانشگاه آزاد تصمیم گرفت که به طور موقت واحد آکسفورد معلق باشد و دستور تعلیق آن صادر شد؛ امیدواریم که وزیر امور خارجه و مسئولین دستگاه دیپلماسی کشور بتوانند کاری کنند که این سرمایه‌گذاری دوباره فعال شود.
دانشجو تاکید کرد: هر واحدی که در داخل یا خارج شکل می‌گیرد مقدماتی دارد، مثلاً باید برای آن زمین تهیه شود و وقتی که برای گرفتن مجوز رجوع می‌شود باید یک سری اقدامات را هم برای آن انجام داد در خصوص دانشگاه آکسفورد هم کارهایی شده تا بتوان مجوز این واحد را گرفت، زمین در آنجا خریداری شد و تعدادی از افراد در آنجا مأمور شدند تا بتوانند مجوز را بگیرند ولی از سال 82 تا به امروز این مجوز اخذ نشده و این مجوزی است که اجازه می‌دهد تا ما آنجا واسطه باشیم، یعنی دانشجویانی که از ایران به آنجا می‌روند باید به دانشگاه‌های دیگر معرفی شوند و خودمان آنجا دانشجو نداریم و به همین دلیل است که دانشگاه در آنجا مجوز برگزاری دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ندارد و از داخل کشور نیز این مجوز هنوز اخذ نشده است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: اگر مشکلات به وجود آمده حل شود، مشکل واحد دانشگاه آکسفورد حل می‌شود؛ به هر صورت هزینه‌هایی مثل خریداری زمین و پرداخت به افرادی که در آنجا مأمور هستند و سایر هزینه‌ها وجود داشته و باید ببینیم که اصل مطلب چیست؟
دانشجو در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید آیا مبالغی به حساب مهدی هاشمی هم واریز می‌شده، گفت: من تاکنون ردی از این موضوع ندیده‌ام و وی به عنوان یکی از کارمندان این واحد در آنجا حقوق دریافت می‌کرد ولی به غیر از این من چیزی نشنیده‌ام.

ارائه پیش نویس آمایش سرزمینی دانشگاه آزاد در مهر ماه
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از تشکیل کمیته‌ای ویژه‌ برای رسیدگی به مشکلات موکلان نمایندگان مجلس درباره امور مربوط به دانشگاه آزاد خبر داد و گفت که تاکنون 8 هزار تقاضا در این کمیته رسیدگی شده است.
به گزارش ايسنا، فرهاد دانشجو با حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، خطاب به اعضای این کمیسیون گفت: حضور بنده امروز در مجلس به دعوت شما بوده است و براي عرض تبريك به رئیس این کمیسیون و اعضای آن است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد:این دانشگاه نیازمند همفکری و مشاوره اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است و تغییر روش‌ها، ارتقای پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و ... این دانشگاه نیاز به تفکر جمعی دارد.
در ادامه دانشجو در کمیسیون عمران مجلس حضور پیدا کرد و طی سخنانی گفت که دانشگاه آزاد اسلامی یک پروژه موفق نظام اسلامی است.
وی با اشاره به اینکه این دانشگاه در حال حاضر 3 میلیون و پانصد هزار فارغ التحصیل دارد افزود: ارتقای کیفیت آموزشی و پژوهشی این دانشگاه بر اساس شاخص‌هایی باید رقم زده شود که نسبت به ارتقای این شاخص‌های نیز تلاش داشته باشیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: از 15 خرداد تا 15 تیر ماه دانشجویان دختر و پسر مجرد درخواست‌های انتقالی خود را به غیر از شهر تهران ارسال داشته‌اند و تاکنون دهها هزار دانشجو برای انتقالی ثبت‌نام کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که تا 1.5 ماه آینده 150 هزار دانشجو درخواست انتقالی دهند.

تشكيل کمیته خاص برای رسیدگی به مشکلات موکلان نمایندگان مجلس درخصوص دانشگاه آزاد
دانشجو در ادامه اعلام کرد که کمیته خاص و ویژه‌ای برای رسیدگی به مشکلات موکلان نمایندگان مجلس تشکیل داده‌ایم و این کمیته طی 7 تا 14 روز مشکلات موکلان نمایندگان مجلس را بررسی و به نمایندگان مجلس اعلام می‌کند.
وی تصریح کرد:طی 2 ماه گذشته حدود 7 تا 8 هزار تقاضای نمایندگان مجلس مبنی بر حل مشکلات مردم را در این کمیته بررسی کرده‌ایم.
دانشجو در این دیدار گفت که بنده تلاش دارم تا شان نمایندگان حفظ شود و طی 2 ماه اخیر درخواست‌های نمایندگان مجلس را در کمیته ذکر شده بررسی کردیم.
رئیس دانشگاه آزاد تاکید کرد: نوع تعامل بنده با نمایندگان مجلس باید متفاوت باشد و این تعامل نباید تنها به رفع مشکلات موکلان مجلس از جمله انتقالی، دانشجویی، تخفیف شهریه و ... ختم شود و این تعامل باید در راستای حل مشکلات کلان دانشگاه آزاد در حوزه‌های مختلف باشد.
وی در ادامه گفت:برخی از واحد‌های دانشگاه آزاد از نظر استانداردهای آموزشی در رتبه پائینی قرار دارند اما واحد‌هایی نیز مانند دندانپزشکی، علوم دارویی و علوم و تحقیقات تهران از استانداردهای بالای‌ آموزشی برخوردارند.
دانشجو در پایان این دیدار تاکید کرد: پیش نویس آمایش سرزمینی دانشگاه آزاد در مهرماه آماده ارائه می‌شود.